Okullar Açılırken (T.Mükremin UĞUR)

13.09.2017 tarihinde A kategorisine eklenmiş, 563 Kişi Okumuş ve 3 Yorum Yapılmış.

Okullar Açılırken…

Uzun yaz tatilinin ardından 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk zili 18 Eylül Pazartesi günü yeniden çalacak. Hem öğrencilerde hem de velilerde yeni eğitim yılının heyecanı ve hazırlıkları bu hafta ivme kazanacak. Bu yazımızda, bir eğitimci gözüyle velilerin dikkat etmesi gereken önemli noktaları elimizden geldiğince vurgulamaya çalışacağız.

Okul Hazırlıkları

Çok bilinen ve alışılanın aksine okul hazırlıklarının tamamını ilk güne yetiştirmeye çalışmak pek doğru değil. Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok okul internet sitelerini güncel tutarak ya da toplu sms sistemlerini kullanarak önemli duyurularını bu kanallarla gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla ilk güne hazır olması gereken durumları mutlaka veli ve öğrencilere bu ve bunun gibi kanallarla duyuracaktır. Kırtasiye alışverişinin de okullar açılmadan önce yapılması, çok yapılan yanlışlardan birisi. Özellikle ilkokullar başta olmak üzere alınması gerekli olan kırtasiye ürünlerini sınıf öğretmenleri ilk hafta içerisinde sizlere iletecek ve temini için de gerekli süreyi verecektir. Böylece gereksiz alımların da önüne geçilerek aile bütçesinin bu süreçte daha etkin kullanılması sağlanabilir. Zira aldığınız bir defterin boyutu ve sayfa sayısı, boyaların özellikleri ve kalitesi gibi durumlar öğretmenin istedikleri ile çelişebilir ve bu durum ikinci bir külfeti ortaya çıkarabilir.

Bunların yerine öğrenciyi bedenen ve ruhen okula hazırlamak yapılacak ilk iş olmalı. Öğrencilerin bir çoğunun okulu (öğretmenlerini ve arkadaşlarını) özlemiş olmaları bu konuda bir çok veliye avantaj sağlayacaktır. Tatilin son günlerini evde geçirmek, okul kıyafetlerini hazırlamak, uyku saatlerini okul zamanına göre ayarlamaya başlamak bu konuda yapılabilecek işlere birkaç örnek olabilir.

Karnı Tok Zihni Aç Öğrenci

Öğrencinin bilgiyi öğrenmesi için gerekli olan ön şartlardan ilki; öğrenmesi için yeteri derecede istek ve merak duygusunu onda uyandıracak uygun fiziki ve sosyal ortamı ona oluşturmaktır. Bunu sağlamak tabii ki de eğitimcilerin işi ama verimi arttıracak okula karşı olumlu tutum ve motivasyonu sağlamak da velilerin sorumluluklarıdır. Bu başlıkta kastettiğimiz “karın tokluğu” ise ilk önceliğe sahip olmasına rağmen tek değil. Onun uykuya, oyuna, eğlenceye doymuş olmasını sağlamak da velinin başlıca sorumluluğudur. Bunlardan bir tanesinin eksikliği bile öğrencinin öğrenmesini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden onun sizinle geçirdiği zamanları planlarken sosyal etkinliklere de yer ayırmak çok önemli.

Kıyaslamayın!

Diyelim ki çocuğumuzu ders çalışması için bir arkadaşının evine gönderdik. Geldiğinde bize “Anne, sen hiç güzel yemek yapamıyorsun, arkadaşımın annesi öyle güzel yemekler yaptı ki keşke sen de öyle güzel yemek yapabilseydin.” ya da “Baba, sen neden arkadaşımın babası kadar güzel futbol oynayamıyorsun?” dedi. Neler hissederdik bir düşünelim? Sadece bu örnek bile çocuğumuzu neden başkaları ile kıyaslamamamız gerektiğini açıklıyor. Bu yüzden onu kıyaslayıp umutsuzluğa iten değil, ona güven verip cesaretlendiren cümleler kurmaya özen göstermeliyiz.

İletişim

Okul ve öğretmen ile iletişim de bu köprünün önemli ayaklarından biri. Bu yüzden veli toplantılarına katılmaya özen göstermeli, okuldaki iletişim bilgilerini güncel tutmalı, hastalık gibi nedenlerle yapılacak devamsızlıkları da okula ya da öğretmene zamanında bildirmelisiniz.
“En güzel öğüt örnek olmaktır.” diyerek şimdiden tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize mutlu, huzurlu ve başarı dolu bir eğitim öğretim yılı dileriz.

T.Mükremin Uğur

Eğitimci-Yazar

İlgili Terimler :
Yazar Hakkında
Ümit Öztürk

Yazar : Ümit Öztürk

Yazar Hakkında : Site Yöneticisi

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
can
13 Eylül 2017 - 22:34

konuyu cok guzel betimlemissin canim kardesim tebrik ederim seni

Ümit Öztürk
13 Eylül 2017 - 22:40

Kalemine sağlık Mükremin Hocam…

Naz cılız
14 Eylül 2017 - 00:05

Süper ???

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

2017-2018 Dik Temel Harf Grupları 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Birinci Sınıflarda ‘Dik Temel Harf’
Düzenli ve Düzensiz Çizgi ÇalışmalarıÇİZGİ ÇALIŞMALARI1 ÇİZGİ ÇALIŞMALARI2 ÇİZGİ ÇALIŞMALARI3 ÇİZGİ ÇALIŞMALARI4 ÇİZGİ ÇALIŞMALARI5 ÇİZGİ ÇALIŞMALARI6 ÇİZGİ ÇALIŞMALARI7 ÇİZGİ ÇALIŞMALARI8
1.Sınıf Kılavuz Çizgili Noktalı Dik Temel Harf Sayfaları1.Sınıf Kılavuz Çizgili Noktalı Dik Temel Harf Sayfaları E Sesi L
Okullar Açılırken (T.Mükremin UĞUR)Okullar Açılırken… Uzun yaz tatilinin ardından 2017-2018 eğitim öğretim yılının

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Okullar Açılırken (T.Mükremin UĞUR)Okullar Açılırken… Uzun yaz tatilinin ardından 2017-2018 eğitim öğretim yılının
1.Sınıf Kılavuz Çizgili Noktalı Dik Temel Harf Sayfaları1.Sınıf Kılavuz Çizgili Noktalı Dik Temel Harf Sayfaları E Sesi L
İletişimTüm talep ve sorularınızı bize buradan iletebilirsiniz. Adınız (gerekli)

Son Yapılan Yorumlar

Okullar Açılırken (T.Mükremin UĞUR) için Naz cılız diyorki;

Süper ???

Okullar Açılırken (T.Mükremin UĞUR) için Ümit Öztürk diyorki;

Kalemine sağlık Mükremin Hocam...

Okullar Açılırken (T.Mükremin UĞUR) için can diyorki;

konuyu cok guzel betimlemissin canim kardesim tebrik ederim seni
 • Aralık 2018
  P S Ç P C C P
  « Eki    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  
 • AVRUPA BIRLIĞI DUYURUSU

  Bu site, hizmet sunmak, reklamları kişiselleştirmek ve trafiği analiz etmek için Google’a ait çerezleri kullanır. Bu siteyi kullanımınız hakkındaki bilgiler Google’la paylaşılır. Bu siteyi kullanarak, sitede çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

 • Karadeniz Müzikleri

 • Özlü Sözler